NunuKids

Jak urządzić pokój dziecka 8 cennych wskazówek obraz 1

Jak urządzić pokój dziecka? 8 cennych wskazówek

Urządzenie pokoju dziecka to coś, co często spędza rodzicom sen z powiek. To wcale nie dziwi, ponieważ chcą oni stworzyć dla swojej pociechy bezpieczną, stylową i komfortową przestrzeń, pełniącą różne funkcje. Często jednak nie wiedzą, jak zabrać się za przygotowanie takiego pomieszczenia. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, dzięki którym stworzenie pokoju malucha będzie dużo prostsze. Poznaj je i zabieraj się do pracy!

Dlaczego każde dziecko powinno mieć swój własny pokój?

Często jest tak, że rodzice urządzają pokój dziecka na długo przed jego przyjściem na świat. Oczywiście nie oznacza to, że od razu po urodzeniu malec w nim zamieszkuje. 

Dlaczego każde dziecko powinno posiadać swój własny pokój? Pokój dziecka jest dla malucha wyjątkowym miejscem, w którym może dorastać i poznawać nowe rzeczy. To zwykle niewielka przestrzeń, w której dziecko może stawać się niezależne i samodzielne. Uczy się, że jest odpowiedzialne za swoje rzeczy i sam decyduje o tym, jak spędza czas.

Co interesujące, z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska dowiadujemy się, że nawet 62% Polaków posiadających dzieci twierdzi, że każde dziecko powinno mieć swój pokój. I jest to dobra informacja, ponieważ pokazuje, że opiekunowie są świadomi tego, dlaczego to takie ważne. 

Poza tym “przeprowadzka” dziecka do jego własnego pokoju może korzystnie wpłynąć na jego sen. Nierzadko zdarza się, że pociechy miewają problemy z zasypianiem lub snem gdy śpią w tym samym pomieszczeniu co rodzice. Gdy natomiast trafią do własnego wszechświata, mogą zyskać możliwość spokojnego i niezakłóconego snu. 

Własny pokój dla dziecka to konieczność zwłaszcza jeśli dziecko wchodzi w wiek szkolny. To okres, w którym każda pociecha potrzebuje prywatności i poczucia, że może tworzyć własne zasady. 

Co więcej, w tym czasie dzieci chętnie zapraszają kolegów czy koleżanki, zaś swój pokój traktują jako możliwość wyrażenia swojej osobowości, dlatego czym prędzej sprawdź, jak stworzyć idealną przestrzeń dla swojego malca.

zabawa w gotowanie obraz 3

Kiedy można przenieść dziecko do osobnego pokoju?

Nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od decyzji opiekunów i potrzeby bliskości dziecka z rodzicami. Oznacza to, że dziecko może odbyć przeprowadzkę do swojego pokoju już w wieku 5-6 miesięcy, ale równie dobrze może to się stać dopiero w wieku przedszkolnym. 

Warto jednak wziąć pod uwagę to, że eksperci zalecają spanie z dzieckiem w jednym pokoju nawet do 12. miesiąca życia malucha, ponieważ znacząco zmniejsza to ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Gdy pociecha skończy roczek, wówczas można bezpiecznie myśleć o przeniesieniu jej do własnego pokoju.

Urządzanie pokoju pociechy – 8 wskazówek

Urządzenie pokoju dla dziecka może być fascynującym wyzwaniem, które wymaga uwzględnienia zarówno kwestii funkcjonalności, jak i estetyki. Oto 8 kluczowych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć przyjazną, bezpieczną i wyjątkową przestrzeń dla malucha, która będzie sprzyjać jego rozwojowi oraz codziennym aktywnościom.

1

Sprawdź, czy wyposażenie jest bezpieczne

Podczas urządzania pokoju dla dziecka bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnych mebli, zainteresuj się ich stabilnością. 

Oczywiście wyposażenie musi być dobrane odpowiednio do wieku malca. Jeśli przygotujesz pokój dla 2- czy 3-letniego dziecka, na pewno przyda się w nim nie tylko łóżko, ale także liczne zabawki takie jak np. drewniane kuchnie, toaletki z drewna, czy drewniane domki dla lalek

Kilkuletni, ciekawscy świata, odkrywcy uwielbiają się wspinać, dlatego absolutnie nie wybieraj zbyt lekkich czy chwiejnych konstrukcji, ponieważ mogą się one przewrócić, gdy malec będzie próbował na nie wejść. Jeśli w pokoju dziecka mają stanąć meble mające więcej niż 60 cm wysokości, dobrym pomysłem będzie przymocowanie ich do ścian. 

Zwróć uwagę także na ewentualne ostre krawędzie czy wystające ranty. Gdy takowe występują, zrezygnuj z zakupu lub dokładnie zabezpiecz te elementy. Oczywiście ważnym aspektem jest także zwrócenie uwagi na to, z jakich elementów stworzono meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Konieczne jest, aby posiadały odpowiednie atesty oraz, aby użyte do nich farby czy lakiery były nietoksyczne.

2

Podziel przestrzeń na funkcjonalne strefy

W pokoju dziecięcym warto zadbać przede wszystkim o funkcjonalność, a mianowicie wydzielenie odpowiedniej przestrzeni. Wydzielając strefę snu, zabawy i nauki, nauczysz malca oddzielania od siebie czasu na naukę i zabawę. Oczywiście ta porada nie sprawdzi się jeśli przygotowujesz pokój dla niemowlaka – w takim przypadku skup się na wydzieleniu strefy karmienia, przewijania i snu. 

Przyjmijmy jednak, że jesteś rodzicem kilkuletniego dziecka. Zajmij się najpierw strefą snu i wybierz odpowiednie, dostosowane do wieku i wygodne łóżko. Ważnym jego elementem powinien być materac, który musi cechować się wysoką jakością. Jeśli chcesz, możesz postawić na klasyczne łóżko dla dziecka, choć nie mamy wątpliwości, że pociecha będzie szczęśliwa, jeśli zobaczy w swoim pokoiku konstrukcję przypominającą samochód czy miniaturowy domek. 

Z kolei jeśli chodzi o strefę zabawy, to ta przede wszystkim powinna uwzględniać sporą ilość wolnego miejsca na podłodze, szczególnie jeśli jesteś opiekunem przedszkolaka. Zadbaj o to, aby zabawa na podłodze była jak najbardziej komfortowa i połóż na panele kolorowy dywan, bądź piankową matę. Dobrym pomysłem będzie również inwestycja w mały stolik z krzesełkami, przy którym malec będzie mógł rysować czy układać klocki. 

Co natomiast ze strefą nauki? W niej powinno znaleźć się przede wszystkim biurko – postaw na porządny model i przede wszystkim dostosowany do wzrostu dziecka. Istotne jest także krzesło, które nie powinno obciążać kręgosłupa. Skup się również na tym, aby ta część była wolna od nadmiaru dekoracji.

3

Zastosuj odpowiednie oświetlenie

Duże znaczenie podczas urządzania pokoju dziecka ma także oświetlenie. Niestety często jest to pomijany aspekt. Tymczasem ten element powinien zostać przemyślany już na etapie projektowania tej przestrzeni. Pamiętaj, że z pewnością złym wyborem będzie ostre oświetlenie. 

Oświetlenie w pokoju dziecka ma budować przyjemną atmosferę, która pomaga najmłodszym w relaksie i spokojnym zasypianiu. Niezastąpione jest także podczas czytania książek czy rysowania, dlatego koniecznie zadbaj o ten element.

Szczególnie ważne jest oświetlenie górne, które doświetli całe pomieszczenie. Jakie warto wybrać? Wiele zależy tutaj od wielkości dziecięcego pokoju. Jeśli jest on niewielki, wystarczająca może okazać się lampa wisząca, ale gdy jest dość spory, postaw na tuby lub oświetlenie szynowe. Rodzice powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że oświetlenie górne nie jest wystarczające. 

Konieczne jest także oświetlenie poszczególnych stref. Przy biurku warto sprawdzi się mała lampka, której światło można bez problemu skierować w dowolne miejsce (pozwala na to regulacja ramienia lampy i kosza). Warto rozważyć także oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe. W sklepach znajdziesz wiele produktów, które mogą się sprawdzić i pasować do stylistyki danego pokoju takie jak np. lampy przypominające balony z helem.

4

Uwzględnij upodobania malucha

Jeśli Twoje dziecko jest starsze, przy urządzaniu jego pokoju uwzględnij jego upodobania jako wskazówkę. Maluch może mieć ulubiony kolor, postać z bajki, czy konkretne zainteresowania. Wprowadzenie elementów z tym związanych może sprawić, że pokój stanie się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym i osobistym dla dziecka.

Przykładowo, jeśli Twoja pociecha uwielbia konkretną bajkę, dobrym wyborem mogą być np. dekoracje ścienne z postaciami z tej bajki czy pościele z ich wizerunkami. Gdy natomiast interesuje się zwierzętami, powinieneś dobrać zwierzęce dodatki – np. naklejki na ścianach, książeczki czy zwierzaki-pluszaki. 

Dodając elementy zgodne z upodobaniami malucha, możesz sprawić, że pokój stanie się dla niego przyjemniejszym miejscem do spędzania czasu i rozwijania zainteresowań.

5

Dodaj nieco kolorowych akcentów

Jeśli chcesz stworzyć dla swojego dziecka przyjemną przestrzeń do zabawy, nauki i wypoczynku, koniecznie zadbaj o to, aby znalazło się w niej nieco wyrazistych kolorów. Te nie powinny dominować, ale zdecydowanie nie może ich zabraknąć.

Są sposobem na to, aby w prosty sposób ożywić pokój dziecka i dodać mu charakteru. Najchętniej wybierane są zwłaszcza wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne takie jak np. plakaty czy naklejki, które co jakiś czas można łatwo zmienić i szybko odmienić wygląd pokoju. 

Gdy natomiast chcesz, aby pokój dziecka zyskał na przytulności, nie może zabraknąć w nim kolorowych poduszek czy przyjemnych w dotyku kocyków. Na podłodze zaś powinien pojawić się miękki dywan, na którym malec będzie mógł się komfortowo bawić.

Sprawdź też: Jakie dekoracje wybrać do pokoju dziecięcego?

6

Pomaluj ściany na kolor neutralny

Nie masz pomysłu na kolor ścian w pokoju dziecka? W takim razie postaw na jasne i neutralne barwy. Niezależnie czy urządzasz pokój dla dziewczynki, czy dla chłopca świetnie sprawdzą się odcienie bieli, kremów, szarości czy beżów. 

dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego

Przykładowa biel jest fantastycznym wyborem i uniwersalnym – nadaje się do każdej przestrzeni. To kolor, który wycisza, koi zmysły i uspakaja, więc jest wspaniałą opcją do pokoju dziecięcego. 

Kolory neutralne mogą stanowić doskonałą bazę dla dziecięcych mebli i dekoracji. Decydując się na nie, zbędna będzie remontowa rewolucja, gdy będą zmieniały się potrzeby rozwojowe Twojego dziecka. Częstym wyborem są także pastele, lecz pamiętaj, że dzieci do lat trzech nie widzą pastelowych barw. 

Gdy natomiast koniecznie chcesz, aby w pokoju malucha zagościły mocniejsze kolory, umieść je jedynie na jednej ścianie bądź jej fragmencie.

7

Wybierz odpowiednie materiały

Chociaż powyżej wspomnieliśmy o tym, że w pokoju dziecka mogą znaleźć się m.in. pluszaki, czy dywany to jednak powinniśmy zadbać o to, aby tego typu dodatków było jak najmniej. Chodzi o to, że są one doskonałym lokum dla bakterii, grzybów i drobnoustrojów. 

Niestety nie wszystkie te dodatki można prać w pralce – jest to często niemożliwe w przypadku zabawek interaktywnych. Dlatego w miarę możliwości należy ograniczać tego typu dodatki i sięgać po materiały antybakteryjne czy hipoalergiczne. 

Co więcej, jeśli zdecydujesz się na pluszaki i tym podobne, pamiętaj, aby regularnie je prać i utrzymywać w czystości, aby te były bezpieczne dla Twojego dziecka.

8

Zastosuj rozwiązania, dzięki którym utrzymanie porządku będzie proste

Wydaje Ci się, że utrzymywanie porządku w pokoju dziecka zawsze jest trudne? Coś w tym jest, ale możesz zastosować rozwiązania, dzięki którym będzie to znacznie prostsze. Mianowicie mamy tutaj na myśli:

  • pomalowanie ścian przy użyciu farb zmywalnych,
  • umieszczenie pojemnych szaf i schowków z licznymi przegródkami takich jak np. drewniany regał na książki i zabawki,
  • wprowadzenie rutyny codziennych porządków,
  • zamiana sprzątania w zabawę, np. poprzez udawanie, że dziecko to superbohater i musi posprzątać swój pokój, zanim przybędzie wróg.

Jak urządzić pokój dziecka? 8 cennych wskazówek. Podsumowanie

Podsumowując, urządzanie pokoju dla dziecka bywa bardzo czasochłonne, ale wcale nie musi być takie straszne, na jakie wygląda. Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, że powinieneś skupić się na tym, aby była to przestrzeń funkcjonalna, czyli podzielona na strefy, bezpieczna i z odpowiednim oświetleniem.

Liczą się także drobne detale czy chociażby uwzględnienie upodobań malucha. Nie warto się spieszyć podczas przygotowywania pokoju dla malucha. Daj sobie odpowiednio dużo czasu na rozplanowanie wszystkiego, a uwierz, że cała ta inwestycja się opłaci i stworzysz idealną przestrzeń do rozwoju i zabawy dla swojej pociechy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart