NunuKids

Darmowa dostawa dla zakupów powyżej 150 zł
logo nunukids
Search

Czym jest metoda Montessori? Zalety i wady

Metoda Montessori autorstwa Marii Montessori całkowicie zrewolucjonizowała podejście do edukacji dzieci. Koncentruje się na samodzielnym poznawaniu i uczeniu się, niezależności oraz kreatywności. W placówkach Montessori to najmłodsi decydują, jakie zadania chcą wykonywać i pracują we własnym tempie. To niezwykle elastyczna metoda, którą po prostu pokochano na całym świecie. Dowiedz się więcej na jej temat!

Czym jest metoda Montessori i skąd się wzięła?

Metoda Montessori została stworzona przez włoską lekarkę Marię Montessori, która swoje doświadczenia w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi przeniosła na edukację dzieci zdrowych. Pierwszy “Dom Dziecięcy” (Casa dei Bambini) otworzyła w 1907 roku w Rzymie i początkowo przebywało w nim około 50 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

Dawniej rodzicom brakowało pomysłów na zapewnienie dzieciom opieki, a powodem często był brak pieniędzy. Natomiast Maria Montessori stworzyła coś, co było dostępne dosłownie dla każdego i nie liczył się tutaj status społeczny, finansowy czy pochodzenie. 

Przedszkole Montessori, nazwane Casa dei Bambini, było miejscem, gdzie dzieci mogły uczyć się w przyjaznym, dostosowanym do ich potrzeb otoczeniu, a ich rozwój wspierały specjalnie zaprojektowane pomoce edukacyjne. Montessori zmieniała klasyczne wnętrza, usuwając sztywne ławki i wprowadzając lekkie, funkcjonalne meble, które sprzyjały swobodnemu ruchowi i niezależności.

Dzieci miały dostęp do materiałów dostosowanych do ich wzrostu i zdolności, co pozwalało im na samodzielną naukę i odkrywanie świata. Natomiast praktyczne przedmioty, takie jak szklane naczynia, rozwijały koncentrację, odpowiedzialność i dbałość o szczegóły.

Kluczowym elementem jej metody była obserwacja dzieci i dostosowywanie się do ich potrzeb. Aktualnie metoda Montessori cieszy się dużą popularnością i właściwie jest już ponad 100 lat na tym świecie. Nie brakuje placówek dla dzieci, które są prowadzone właśnie w tym duchu. To Maria Montessori sprawiła, że ludzie stali się bardziej świadomi i zaczęli wybierać inną ścieżkę aniżeli tą tradycyjną.

Przeglądaj wszystkie

Jakie są główne założenia zajęć w przedszkolu Montessori?

Rodzice często zastanawiają się, czy przedszkole Montessori jest lepsze od tych zwykłych, publicznych placówek. Otóż najczęściej tak właśnie jest, ponieważ zajęcia w przedszkolu Montessori wyglądają zupełnie inaczej i śmiało można nazwać je unikalnymi. Przede wszystkim głównymi bohaterami procesu nauczania są dzieci nikt inny. 

Każdy dzień w placówce jest w pełni dostosowany do potrzeb i oczekiwań najmłodszych. To oni decydują po przyjściu do przedszkola, jakie materiały będą dzisiaj używane. Nauczyciel jest oczywiście obecny, ale nie jest głównym prowadzącym, a raczej skupia się na byciu obserwatorem i przewodnikiem. Wspiera szkraby w odkrywaniu świata i pod żadnym pozorem nie narzuca im żadnej wiedzy. Sprawdź, jakie są główne założenia zajęć w przedszkolu Montessori!

Zalety metody Montessori

Nauczyciele zwykle mocno chwalą Montessori, ale jak to faktycznie wygląda: czy ta metoda jest skuteczna? Jakie są jej największe zalety? Sprawdź poniżej!

wady metody Montessori

Chociaż metoda Montessori ma wiele zalet, nie jest pozbawiona wad. Jednym z wyzwań może być jej koszt – zarówno same przedszkola, jak i materiały edukacyjne, takie jak specjalne zabawki Montessori, bywają drogie. Dodatkowo, duża swoboda, jaką oferuje ta metoda, nie zawsze sprawdza się u wszystkich dzieci. Niektóre mogą potrzebować bardziej jasnych wskazówek, aby czuć się pewnie i dobrze się rozwijać. Kolejnym aspektem jest fakt, że metoda ta nie kładzie dużego nacisku na naukę w grupie, co dla części dzieci może być ograniczeniem w rozwoju umiejętności społecznych. Jednak pomimo tych niedogodności, metoda Montessori jest wciąż uważana za jedną z najbardziej efektywnych i wspierających naturalny rozwój dziecka, dlatego cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie.

Czy można stosować metodę Montessori samodzielnie w domu?

Nauczanie metodą Montessori w domu jak najbardziej jest możliwe. Podstawą jest zorganizowanie przestrzeni, która pozwoli na swobodną eksplorację i naukę oraz zakup odpowiednich materiałów edukacyjnych, takich jak np. klocki drewniane, tablice manipulacyjne, kostki edukacyjne, czy zabawki do odgrywania ról.

Szczególną uwagę zwróć też na to, czy wszystkie przedmioty w otoczeniu malca są dostosowane do jego wieku, umiejętności i wzrostu. Nie obejdzie się również bez zachęcania dziecka do bycia samodzielnym w codziennych czynnościach oraz obserwowania jego rozwoju i oferowania mu wsparcia każdego dnia, dzięki czemu malec będzie budował pewność siebie. Nie zapominaj przy tym wszystkim, że każde dziecko jest inne i rozwija się w nieco innym tempie, dlatego unikaj wszelkich porównań.

Sprawdź też: Jak przygotować pokój dziecka według zasad Montessori?

Sprawdź w naszej ofercie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart