NunuKids

Darmowa dostawa dla zakupów powyżej 150 zł
logo nunukids
Search

Jak rozwijać sprawność ruchową dłoni i palców u dzieci?

Rozwój sprawności ruchowej dłoni i palców u dzieci jest kluczowy dla ich ogólnego rozwoju. Dlaczego? Wzmacnia to nie tylko ich zdolności manualne, ale także koordynację wzrokowo-ruchową, co jest niezbędne w codziennych czynnościach, takich jak pisanie, rysowanie, zapinanie guzików, czy chwytanie przedmiotów. Rozwój tych umiejętności ułatwi Twojemu maluchowi przyswajanie nowych zdolności w przyszłości. 

Oto kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc w rozwoju manualnym dzieci, a jednocześnie dostarczyć im mnóstwo zabawy.

1. Nawlekanie koralików

Układanie lub nawlekanie koralików to świetne ćwiczenie dla małych rączek. Pomaga to w rozwijaniu koordynacji ręka-oko oraz precyzji ruchów. W takich zabawach najczęściej zadaniem dziecka jest ułożenie koralików we właściwej kolejności, często wskazanej na obrazku. Logiczne koraliki mogą być nie tylko okazją to rozwijania sprawności ruchowej palców, ale także do ćwiczeń pamięci i spostrzegawczości. 

2. Edukacyjne układanki i gry zręcznościowe

To kolejna aktywność, która rozwija sprawność manualną. Dzieci muszą precyzyjnie dopasowywać elementy, co wymaga zręczności i cierpliwości. Zabawki, które łączą w sobie elementy zręcznościowe z koniecznością logicznego myślenia świetnie sprawdzają się w codziennej zabawie. Takie zabawy rozwiną koordynację wzrokowo – ruchową dłoni, a może również pomogą utrwalać wiedzę matematyczną, tak jak biedronki z ponumerowanymi tablicami.

3. Zabawy z klockami

Budowanie z klocków to klasyczna zabawa, która rozwija zdolności manualne i kreatywność. Dzieci uczą się układania i łączenia elementów, a także rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną przez budowanie różnych zabawkowych konstrukcji.

4. Tablice manipulacyjne

W kształcie misia, domku, a nawet pierwszej kierownicy. Tablice manipulacyjne dla dzieci są doskonałym sposobem na rozwój i świetną zabawę malucha. Dzieci uwielbiają do nich wracać i poznawać je na nowo, ponieważ czynności takie jak m.in. obracanie, chwyt szczypcowy, czy przekręcanie przygotują małą rączkę Twojego malucha m.in. do nauki pisania, czy posługiwania się sztućcami.

Czy dziecko prawidłowo rozwija swoje zdolności manualne?

Ważnym elementem codzienności każdego rodzica jest obserwacja czy dziecko robi postępy i uczy się nowych rzeczy. Jeśli zauważasz, że Twoja pociecha ma trudności w zakresie umiejętności manualnych postaraj się zadbać o dodatkowe ćwiczenia. Pamiętaj jednak o dopasowaniu umiejętności do wieku dziecka! W wyjątkowych przypadkach warto również skonsultować się z pediatrą lub terapeutą zajęciowym, który może zaproponować odpowiednie ćwiczenia i zabawy wspierające rozwój manualny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart