NunuKids

Darmowa dostawa dla zakupów powyżej 150 zł
logo nunukids
Search
Nauka alfabetu obraz 1

Nauka alfabetu – jak nauczyć dziecko liter?

Jednym z istotnych etapów w rozwoju każdego dziecka jest nauka alfabetu. Rodzice często niepotrzebnie naciskają na to, aby ich brzdąc jak najszybciej poznał cały alfabet, a niektórych to nawet wydaje się, że gdy 4-latek nie zna jeszcze wszystkich liter, to jest to niepokojąca sytuacja. Nic bardziej mylnego i radzimy nie patrzeć również na dzieci znajomych, które już dawno opanowały alfabet. Pamiętajmy, że każde dziecko ma swoje tempo i prędzej czy później na pewno każdy malec nauczy się liter. Oczywiście nie zmienia to faktu, że można zastosować pewne metody, aby wprowadzić szkraba w świat liter. Jakie są najlepsze i najskuteczniejsze? Przekonaj się!

Kiedy jest najlepszy czas na naukę alfabetu?

Nie ma sensu, abyś dalej poszukiwał konkretnej informacji na temat tego, kiedy zacząć uczyć dziecko alfabetu, ponieważ takowa nie istnieje. Naukowcy nie ustalili, jaki wiek jest najlepszy moment na taką naukę, ale wiadomo, że im wcześniej, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że masz zmuszać dziecko do nauki. 

Najważniejsze jest, aby obserwować brzdąca, a na pewno nie przegapisz momentu, w którym wykaże zainteresowanie literkami. Równie dobrze może stać się to w wieku 2 lat, czy też dopiero gdy pójdzie do pierwszej klasy podstawowej. Jak możesz zwiększyć szansę na to, że malec zechce szybciej uczyć się liter? Zapewniając mu codzienny kontakt z książkami stworzonymi dla najmłodszych.

Twój dwulatek czy trzylatek coraz częściej wskazuje na literki w książce i pyta „jaka to literka?”? To sygnał dla rodzica, że dziecko jest gotowe, aby zacząć opanowywać alfabet. Nie zamartwiaj się niepotrzebnie, czy to czasem nie za wcześnie, czy też za późno. Zgodnie z metodą Montessori to właśnie do 6. roku życia najłatwiej dzieciom nauczyć się języka. 

Pamiętaj jednak, że nawet gdy widzisz wyraźne oznaki tego, że Twoje dziecko chce się uczyć, malec nie powinien odczuwać żadnego przymusu, ponieważ wówczas jest ryzyko, że szybko się zniechęci. 

Jak uczyć dziecko alfabetu poprzez zabawę?

Szukasz najlepszego sposobu na to, aby zachęcić dziecko do nauki alfabetu? W takim razie wiedz, że najlepiej będzie, jak połączysz przyjemne z pożytecznym. Skorzystaj z przygotowanych przez nas propozycji zabaw z literkami i zapewnij swojemu malcowi fajną zabawę, a przy okazji dbaj o jego rozwój. Oto nasze propozycje.

1

Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne to jeden z najlepszych sposobów na naukę alfabetu. Jeśli szukasz czegoś, co w dużym stopniu zaangażuje dziecięcą wyobraźnię i zdolności manualne, to będzie doskonały wybór i na pewno sprawi, że nauka liter będzie znacznie przyjemniejsza. 

Możecie wykorzystać np. plastelinę i lepić z niej litery. Na początku warto zacząć od tych najprostszych, czyli O czy I, a następnie spróbować z tymi nieco trudniejszymi. Fantastyczną zabawę mogą zapewnić także domowe pieczątki, które możecie stworzyć np. z ziemniaka. Najpierw wytnijcie literkę w połówce ziemniaka, a następnie zamoczcie ją w farbie i stemplujcie. 

Rodzice często zachęcają swoje maluchy także do innej zabawy polegającej na wymyślaniu i rysowaniu przedmiotów na daną literę. Nie mamy wątpliwości, że wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne mogą być strzałem w 10-tkę jeśli chodzi o naukę alfabetu, a przy okazji można zadbać o kreatywność czy cierpliwość dziecka.

2

Zabawy motoryczne

Jakie jeszcze zabawy mogą pomóc w nauce alfabetu? Są nimi zabawy motoryczne. Najprostsza nasza propozycja polega na układaniu kształtów liter z niewielkich elementów, takich jak np. drewniane klocki czy kostki edukacyjne. Możecie wykorzystać do tego także produkty spożywcze, czyli np. ziarna fasoli

Jeśli natomiast Twoje dziecko chętnie gimnastykuje się, zachęcamy do zabawy polegającej na układaniu liter z wykorzystaniem tylko swojego ciała. Jeśli sprawia to problem, można użyć do tego jedynie dłoni bądź paluszków. Jest to idealna zabawa tylko dla jednego dziecka czy też dla całej grupy (wówczas kilka dzieci może stworzyć jedną literkę).

3

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne również mogą pomóc Twojemu dziecku opanować alfabet. Jedną z zabaw tego typu uwielbianych przez dzieci jest piaskowy alfabet. Potrzebujecie tylko tacki i piasku (lub możecie po prostu udać się do piaskownicy). Nasyp piasek na tackę i zachęcaj malucha do rysowania liter w piasku. Alternatywą dla piasku może być np. kasza manna. 

Wspólnie możecie także stworzyć literki z masy solnej. Wymaga to przygotowania masy solnej i ew. foremek do ciastek w kształcie liter, ale nie są one niezbędne, ponieważ możecie ręcznie uformować literki. Gdy literki z masy solnej będą już gotowe, wysuszcie je, a następnie pomalujcie wybranymi farbkami. 

Innymi zabawami sensorycznymi są sensoryczne, małe woreczki z literkami. Składają się one z różnych materiałów takich jak np. ryż czy fasola i litery, stworzonej z kawałka papieru. Wówczas zadaniem malucha jest ich dotykanie i odgadnięcie, jaka literka jest wewnątrz. Gdy natomiast jesteś rodzicem starszego dziecka, które jeszcze nie do końca zna wszystkie literki, możesz zachęcić je do zabawy polegającej na odgadywaniu liter, które będziesz pisał na jego plecach.

4

Zabawy muzyczne

Kolejnym rewelacyjnym sposobem na naukę alfabetu, angażującym zmysł słuchu, są zabawy muzyczne. Muzyka i dźwięki sprawiają, że litery skutecznie pozostają w pamięci malca. Jednym z naszych pomysłów jest wspólne wymyślanie rymowanek, w których każda linijka będzie zaczynała się od kolejnej litery alfabetu. Możecie także słuchać piosenek, w których występują różne litery alfabetu. Razem śpiewajcie, a po każdym utworze porozmawiajcie na temat liter, które się w nim pojawiły. W naszej ofercie znajdziecie również różne zabawki muzyczne, które pomogą w nauce przez zabawę.

5

Zabawy klasyczne

Wierzymy, że wykorzystując nowoczesne metody edukacyjne w połączeniu z klasycznymi zabawkami drewnianymi, takimi jak np. drewniane puzzle z literkami, można osiągnąć najlepsze efekty nauki. Chociaż puzzle głównie kojarzone są jako rozrywka, to jednak mogą bardzo pomóc w procesie nauki. Poprzez układanie elementów maluchy uczą się rozpoznawać kształty liter, co korzystnie wpływa m.in. na ich koordynację wzrokowo-ruchową. 

Drewniane puzzle z literkami czy drewniane klocki z literkami brzdąc może układać bezpośrednio na planszy, czy też na podłodze, natomiast podczas układania może je nazywać czy też wspólnie z rodzicem wymyślać słowa zaczynające się na daną literę. To rewelacyjna zabawa i nauka w jednym. Ciekawą propozycją jest także układanie prostych słów z literek, czy też zabawa w poszukiwanie liter: schowaj puzzlowe litery i zachęć malca do ich odnalezienia.

Przeglądaj wszystkie

Gdzie uczyć dziecko alfabetu?

Tak naprawdę nie ma większych ograniczeń co do tego, gdzie uczyć dziecko alfabetu. Jest to możliwe praktycznie wszędzie, chociaż oczywiście pierwsze miejsce, które przychodzi nam na myśl to dom. Stanowi idealną przestrzeń do nauki literek, chociażby z tego względu, że mamy dostęp do licznych pomocy takich jak np. książki z literkami, puzzle z literkami czy materiały do prac plastycznych. 

Nie ma żadnych przeszkód, aby nauka alfabetu odbywała się także na świeżym powietrzu, np. podczas spaceru, na placu zabawach czy nawet na zakupach. Zabierz swojego szkraba do piaskownicy i tam zachęć go do pisania patykiem po piasku czy rysowania kredą po chodniku. Jesienią wciągającą zabawą może być także układanie literek z kasztanów. 

Jak dostrzegasz, możliwości jest naprawdę wiele – wszystko zależy tutaj od Waszej kreatywności i pomysłowości. Pamiętaj także, aby obserwować brzdąca podczas nauki alfabetu, a w ten sposób dowiesz się, jaka forma nauki podoba mu się najbardziej.

Nauka alfabetu. Podsumowanie

Po zapoznaniu się z naszym wpisem na temat nauki alfabetu wiesz już, jak zachęcić swojego szkraba do zdobywania nowej wiedzy. Koniecznie pamiętaj, że nie może to być dla malca przykrą koniecznością, ponieważ w takim przypadku efekty będą zwyczajnie niezadowalające. Malec sam musi wykazać zainteresowanie literkami – może to wystąpić już w okolicach 2. roku życia, ale równie dobrze może to nastać dopiero gdy pójdzie do szkoły. 

Staraj się nie poganiać i nie pospieszać dziecka oraz nie porównaj go z innymi dziećmi. Jeśli nie dostrzegasz innych niepokojących oznak, a malec rozwija się prawidłowo i chętnie poznaje świat, ale nie interesuje się literkami, nie martw się: w końcu to się zmieni – na wszystko przyjdzie czas. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego NunuKids i odkrycia zarówno puzzli, jak i klocków z literkami, które zagwarantują doskonałą zabawę i wspomogą naukę alfabetu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart