NunuKids

Jak przygotować się na przyjście dziecka? Lista porad

Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu rodziców, który wywraca codzienność do góry nogami. Przygotowania na przyjście maluszka to nie tylko kompletowanie wyprawki i urządzanie pokoju, ale także mentalne i emocjonalne przygotowanie się na nowe wyzwania. Jak najlepiej zaplanować ten wyjątkowy czas i czego nie można przeoczyć, by dobrze się przygotować na przyjście nowego członka rodziny?

1

Zapisz się do szkoły rodzenia

Zacznijcie od zapisania się do szkoły rodzenia. Odbywają się tam zajęcia, na które kobiety mogą zabierać swoich partnerów, dlatego nie ma żadnych przeszkód, abyście razem brali w nich udział. Podczas spotkań dowiecie się, jakie będą dalsze etapy ciąży i jak będzie przebiegał poród. Przyszła mama dowie się, jak radzić sobie ze skurczami, kontrolować je, a także co zrobić, aby w każdym momencie być gotową na spotkanie z dzidziusiem. 

Spotkania w szkole rodzenia to czas, kiedy rodzice mogą zadawać różne pytania dotyczące etapu ciąży, porodu, a także tego, co będzie później. W niektórych placówkach odbywają się też zajęcia z karmienia piersią, co może być przydatne, zwłaszcza jeśli przyszła mama oczekuje dopiero swojego pierwszego dziecka.

2

Ćwicz regularnie

Przed porodem warto też zadbać o wdrożenie ćwiczeń dna miednicy, co pozwala wzmocnić jego mięśnie. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zadbasz o ten element, mięśnie dna miednicy będą osłabione, co może być powodem np. wycieku moczu podczas kichania czy kaszlu. Można pomyśleć także o dodaniu masażu krocza przed porodem, najlepiej w okolicach 35. tygodnia.

3

Przygotuj plan porodu

O czym jeszcze pamiętać? Plan porodu oczywiście! Jest to dokument, który wciąż nie jest przygotowywany przez wszystkie ciężarne. Niektóre zwyczajnie uważają, że informacje w nim zawarte i tak zostaną zignorowane. Warto mimo wszystko mieć taki papierek ze sobą i uzupełnić go o miejsce i warunki przebiegu porodu, informacje o to, czy chcemy, aby przy porodzie była osoba towarzysząca oraz co szczególnie ważne zgodę na wykonywanie różnych procedur medycznych (lub jej brak).

W planie porodu skup się również na tym, aby opisać precyzyjnie sposób, w jaki chciałabyś urodzić swoje maleństwo. Chcesz otrzymać znieczulenie? Jakie formy uśmierzania bólu porodowego są dla Ciebie akceptowalne, a jakich wolałabyś uniknąć? Możesz wspomnieć także o preferowanej pozycji przy porodzie stanie, kucanie, leżenie, a może klęczenie? W niektórych placówkach jest też możliwość porodu w wannie jeśli chciałabyś z niej skorzystać, zaznacz to w planie porodu. 

Miej na uwadze, że nigdy nie zna się przebiegu porodu, dlatego nikt nie może Ci zagwarantować, że wszystkie Twoje osobiste życzenia zostaną spełnione, ale na pewno wszyscy lekarze, położne czy pielęgniarki zrobią wszystko, co tylko możliwe, abyś była zadowolona i opuściła placówkę z wyłącznie pozytywnymi wspomnieniami.

4

Spakuj torbę to szpitala

Lepiej wcześniej, niż później. Czy jesteś świadoma, że zaledwie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie? Przyznasz, że to dość mało. Jest zatem spora szansa na to, że urodzisz przed datą, jaką ustalił Twój ginekolog. Dlatego spakuj torbę do szpitala z wyprzedzeniem. Co natomiast powinnaś w nią spakować? Oto kilka elementów, których nie może zabraknąć:

  • dowód tożsamości, 
  • plan porodu, 
  • dokumentacja medyczna, 
  • ubrania,
  • koszule nocne,
  • bielizna,
  • szlafrok,
  • kapcie,
  • balsam do ust,
  • artykuły toaletowe,
  • wygodna poduszka,
  • ubranka dla dziecka,
  • skarpetki,
  • strój na wyjście dla dziecka odpowiedni do pory roku,
  • pieluchy,
  • chusteczki,
  • podkłady poporodowe, 
  • produkty do pielęgnacji skóry,
  • ładowarka do telefonu,
  • przekąski i woda. 
5

Zrób zakupy dla siebie i malucha

Etap zakupów często jest najbardziej uwielbiany przez przyszłe mamy. To czas, kiedy w końcu mogą udać się na zakupy i kupić to, co będzie niezbędne nie tylko maleństwu, ale także mamie. Jeśli chcecie, skorzystajcie tutaj ze wsparcia najbliższych, którzy na pewno pomogą w skompletowaniu potrzebnych rzeczy. 

Doskonale wiemy, że sklepy dla dzieci są bogate w wiele przeuroczych towarów, ale pamiętaj, że dopóki dziecko będzie maleńkie, tak naprawdę nie będzie korzystało ze zbyt wielu rzeczy. A z całą pewnością warto, abyś powstrzymała się z zakupem ślicznych sweterków, czy huśtawki. Do podstawowych rzeczy, które będą konieczne, należą:

  • fotelik samochodowy,
  • pieluchy,
  • chusteczki,
  • otulacze,
  • łóżeczko, kołyska, łóżeczko turystyczne lub inne bezpieczne miejsce do spania,
  • ubranka,
  • wózek,
  • laktator lub butelki i mleko modyfikowane,
  • podkłady poporodowe.

Szczególnie ważne jest tutaj to, aby nie zwlekać z instalacją fotelika samochodowego do ostatniego momentu. Jeśli nigdy dotąd tego nie robiliście, może to sprawić nieco problemów. Dlatego zróbcie to prędzej, a nie dopiero przed wyjazdem do szpitala. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo Waszego maluszka. 

Oprócz tego warto, abyście zgromadzili zapas najpotrzebniejszych rzeczy typu papier toaletowy, proszek do prania, karma dla zwierząt, leki czy pasta do zębów. Są to produkty, o których nie myśli się na co dzień, ale gdy nagle się skończą, może pojawić się problem, ponieważ przy tak maleńkim dziecku nie zawsze ma się czas na zakupy. 

Sprawdź też: W którym miesiącu niemowlę chwyta zabawki i zaczyna się bawić?

6

Przygotuj pokój dla noworodka

Kolejnym przyjemnym etapem przygotowań do przyjścia na świat dziecka jest urządzanie dla niego komfortowej i bezpiecznej przestrzeni do spania, pielęgnacji i karmienia. Niezależnie czy macie możliwość przygotowania osobnego pokoju dla maluszka, czy też zdecydowaliście się na utworzenie kącika we własnej sypialni, musicie zadbać o to, aby znalazło się tam kilka niezbędnych elementów takich jak:

  • przewijak niektórzy rezygnują z tego elementu, ale dla osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami, może stanowić ogromne ułatwienie i przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo malca podczas przewijania, 
  • szafa lub komoda na ubranka są one niewielkich rozmiarów, dlatego nie zajmują dużo miejsca. Najlepiej będzie jeśli znajdziesz miejsce na szafę lub komodę niedaleko przewijaka, aby w razie potrzeby móc szybko sięgnąć po ubranka,
  • łóżeczko do spania najbezpieczniejszą opcją jest jednak to, aby maluszek spał we własnym łóżeczku. Ciekawą alternatywą dla klasycznego drewnianego łóżeczka jest dostawka, dzięki czemu malec właściwie będzie spał z Wami, ale nie będzie zabierał miejsca w Waszym sypialnianym łóżku, a co najważniejsze: będzie bezpieczny. Zwróć też uwagę na to, aby łóżeczko dziecka nie stało w pobliżu grzejnika lub okna,
  • fotel do karmienia ten element wyposażenia jest ważny zwłaszcza jeśli planujesz karmić piersią,
  • nawilżacz/oczyszczacz powietrza jakość powietrza w domu wpływa na stan zdrowia dziecka, więc warto mieć ją pod kontrolą i kupić specjalne urządzenie.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dziecka? 8 cennych wskazówek

7

Zaplanuj wypoczynek

Gdy maluszek przyjdzie już na świat, najprawdopodobniej szybko przekonasz się, że opieka nad noworodkiem to niełatwe zajęcie. Przede wszystkim opieka nad malcem nie trwa tylko w określonych godzinach czy dniach. To praca dosłownie przez całą dobę. Oczywiście wiemy, że każde dziecko jest inne. Może być tak, że Wasz malec będzie po prostu jadł i spał, dzięki czemu będziecie mieli czas na odpoczynek czy domowe obowiązki. Może być jednak też tak, że Wasza pociecha będzie wolała być ciągle noszona i bujana na rękach. 

Wówczas może być Wam naprawdę ciężko. Warto wtedy skorzystać z pomocy najbliższych, a także zainwestować w chustę czy nosidło, dzięki czemu zyskasz wolne dłonie i będziesz w stanie posprzątać w domu czy też przygotować obiad. Aby ułatwić sobie opiekę nad noworodkiem, pomyśl też o urządzeniu bezpiecznego kącika, w którym brzdąc będzie spędzał czas samotnie, np. mata edukacyjna w kontrastujących kolorach. 

W porządku, ale zatrzymajmy się. Powyżej znajdziesz porady na czas, kiedy będziecie już ze swoim dzidziusiem, a co teraz? Po porodzie Twoje życie może diametralnie się zmienić, dlatego teraz jest idealny moment, aby pozwolić sobie na pełen relaks. Rozumiemy, że nie zawsze jest to łatwe, ale uwierz – to właśnie ten czas. 

To ostatnie miesiące, tygodnie, a może nawet dni, kiedy możesz cieszyć się chwilą dla siebie. Wykorzystaj ten moment w pełni i odpoczywaj, ile tylko zdołasz! Oczywiście nie chcemy, by budziło to w Tobie niepokój – życie z maleństwem stanie się bogatsze i bardziej kolorowe, jednak w pierwszych miesiącach opieki nad dzieckiem może zabraknąć czasu na prawdziwy relaks.

8

Przygotuj i zamroź posiłki

Uwielbiasz spędzać czas w kuchni? Relaksujesz się podczas przygotowywania pysznych posiłków dla swoich najbliższych? W takim razie tym bardziej zadbaj o to, abyście mieli gotowe jedzenie na pierwsze tygodnie jako nowi rodzice

Uwierz, że po przyjściu malca na świat nie będziecie mieli głowy do zakupów i gotowania, a w końcu coś jeść trzeba. Najlepiej więc będzie jeśli przygotujesz różne dania, a następnie je zamrozisz. Później wystarczy, że włożycie je do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej i już po chwili będziecie mogli zjeść pyszny, domowy obiad.

9

Porozmawiaj z partnerem

Konflikty między świeżo upieczonymi rodzicami to nic dziwnego, jednak możecie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, jeśli porozmawiacie ze sobą o tym, jakie zmiany zajdą po narodzinach malucha

Ustalcie wspólnie, jakie będą Wasze oczekiwania. Rozmawiajcie nie tylko o rodzicielstwie, ale także obowiązkach domowych, których przecież nie da się usunąć. I chociaż teraz może wydawać Ci się, że Twój partner doskonale wie i rozumie co Was czeka lub wręcz przeciwnie uważasz, że po prostu nie jest w stanie tego zrozumieć, uwierz, że warto przeprowadzić taką rozmowę. 

Pamiętaj też, aby uwzględnić w niej kwestię, którą niekoniecznie interesują się partnerzy, np. karmienie piersią. Wytłumacz, że w pierwszych dniach, a nawet tygodniach możesz potrzebować więcej wsparcia podczas karmienia piersią. Przy okazji takiej rozmowy możecie od razu podjąć kilka kluczowych decyzji takich jak np. wybór imienia dla malucha czy sposób karmienia.

10

Jeśli masz dzieci, też je przygotuj

Jeśli masz już dzieci, ich przygotowanie na przyjście nowego rodzeństwa jest równie ważne. Dla starszych dzieci pojawienie się nowego członka rodziny może być trudnym i emocjonującym przeżyciem. Co zrobić, aby rodzeństwo jak najlepiej przyjęło nowego członka rodziny? Oto nasze wskazówki:

  • nie unikaj rozmów niektórzy podchodzą do tego na zasadzie “jakoś to będzie”. Otóż nie. Jeśli nie chcesz, aby Twój malec był zaskoczony, koniecznie rozmawiaj z nim na ten temat. Otwarta rozmowa to klucz do sukcesu. Poinformuj swoje dziecko lub dzieci, że przyjście nowego malca przyniesie spore zmiany w życiu codziennym, ale nie wpływa to na Waszą miłość do nich. Uwzględnij też to, że na początku noworodek będzie potrzebował dużo uwagi, ale że to jest tymczasowe,
  • zachęcaj do pomocy w przygotowaniach spraw, aby dziecko poczuło się potrzebne i zaangażowane. Umożliwiaj mu pomoc w podejmowaniu drobnych decyzji takich jak np. wybór ubranek dla brata lub siostry czy też wybór dekoracji i akcesoriów do pokoju maluszka. Pokazuj mu, że jest ważne,
  • pokaż dziecku zdjęcia z dzieciństwa i opowiadaj o tym historie gdy Twoja starsza pociecha zobaczy, jak wyglądały jej własne pierwsze dni, łatwo zrozumie, że ona też kiedyś była maleńka i wymagała sporo uwagi. W ten sposób zrozumie, że jest ważna dla całej rodziny,
  • przygotuj pociechę na nadchodzące zmiany pojawienie się noworodka w domu na pewno spowoduje konieczność zmian. Przede wszystkim noworodek będzie potrzebował więcej czasu, przez co starsza pociecha może czuć się odrzucona. Równie ważne jest to, że zajdą zmiany w rutynie (we wspólnych posiłkach czy wyjściach). O tym wszystkim na spokojnie porozmawiaj ze swoim starszym dzieckiem i obgadajcie szczegóły, 
  • przygotuj malca na różne emocje wyjaśnij mu, że to zupełnie normalne, że może czuć się zazdrosny, smutny lub zmartwiony, gdy w domu pojawi się dzidziuś. Zachęć jednocześnie do dzielenia się swoimi emocjami i zapewnij malucha, że zawsze znajdziesz dla niego czas,

zachęcaj do budowania relacji z młodszym rodzeństwem jest to możliwe nawet wtedy, gdy maluszek przebywa jeszcze w brzuszku. Pozwól dziecku na dotknięcie brzucha, aby poczuło ruchy szkraba czy też zaproponuj rozmowę z bratem lub siostrą, śpiewanie lub opowiadanie mu bajek.

11

Przygotuj również zwierzęta

Nie tylko starsze rodzeństwo potrzebuje przygotowania na przyjście nowego członka rodziny – Twoje zwierzęta również będą musiały dostosować się do zmian. Ważne, aby przygotować swoich futrzanych przyjaciół na nową sytuację jeszcze przed narodzinami dziecka. 

Możesz zacząć od wprowadzenia ograniczeń, takich jak montowanie bramek, które uniemożliwią psom czy kotom dostęp do niektórych pomieszczeń, takich jak sypialnia dziecka. Stopniowe zapoznawanie zwierząt z noworodkiem poprzez delikatne, kontrolowane interakcje pomoże im zaakceptować nową rzeczywistość i sprawi, że pierwsze tygodnie z maluszkiem w domu przebiegną spokojniej.

12

Wybierz przychodnię dla swojego dziecka

Niektórzy mylnie uważają, że dziecko musi być zapisane do tej samej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej co rodzice. Oczywiście nie jest to prawdą. Dlatego jeśli nie do końca jesteś zadowolony z opieki zdrowotnej w swojej przychodni, śmiało poszukaj innej takiej, w której pracuje zaufany pediatra. 

Warto zrobić to jeszcze gdy maluszek jest w brzuszku, ponieważ czas na pierwszą oficjalną wizytę przyjdzie już kilka dni po opuszczeniu szpitala. Następnie regularnie będziecie odwiedzali to miejsce, dlatego postaraj się, aby Twój wybór był jak najlepszy i przemyślany.

13

Zorganizuj randkę

Zaproś swojego partnera na randkę przed narodzeniem się maleństwa. Nikt nie twierdzi tutaj, że randki będą nierealne po porodzie, ale ich organizacja będzie znacznie trudniejsza, zwłaszcza jeśli nie będziecie mieli nikogo do pomocy. Udajcie się do ulubionej restauracji czy też włączcie ulubiony film w domu i po prostu spędzajcie czas razem. Cieszcie się czasem spędzonym w samotności, bo już niedługo Wasze życie zmieni się na mocno pracowite.

Przygotuj się na przyjście dziecka z naszymi poradami

Przygotowanie do narodzin dziecka obejmuje zarówno praktyczne kroki, jak i mentalne nastawienie na zmiany, które przyniesie nowy członek rodziny. Ważne jest zapisanie się do szkoły rodzenia, ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz przygotowanie planu porodu. Z kolei spakowanie torby do szpitala z wyprzedzeniem i zakupy niezbędnych rzeczy dla mamy i maluszka pozwolą uniknąć stresu. 

Istotne jest także przygotowanie starszego rodzeństwa i zwierząt na nową sytuację, a także wybór odpowiedniego pediatry. Warto też zadbać o relaks i bliskość z partnerem przed narodzinami dziecka. Dzięki zastosowaniu się do tych porad adaptacja do nowej roli rodzica i przejście przez pierwsze miesiące życia malca będzie dużo prostsze.

Przeglądaj wszystkie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart